ATI TEAS 7 Math Review
-
IntroductionFree ATI TEAS 7 Math Diagnostic Test1 Quiz
-
Preliminary SkillsPerform Operations and Solve Real-World Problems with Rational Numbers (Whole Numbers, Decimals, & Fractions)12 Lessons|12 Quizzes
-
Order of Operations Video Lesson
-
Word Problems with Whole Numbers
-
Even and Odd Rules Video Lesson
-
Adding and Subtracting Decimals Video Lesson
-
Multiplying and Dividing Decimals Video Lesson
-
Word Problems with Decimals Video Lesson
-
Expanding Fractions Video Lesson
-
Simplifying Fractions Video Lesson
-
Converting Between Mixed Numbers and Improper Fractions Video Lesson
-
Adding and Subtracting Fractions and Mixed Numbers Video Lesson
-
Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers Video Lesson
-
Multi-Step Word Problems with Fractions and Mixed Numbers Video Lesson
-
Order of Operations Video Lesson
-
Numbers and AlgebraConvert Among Fractions, Decimals, and Percentages4 Lessons|4 Quizzes
-
Solve Real-World Problems Involving Percents5 Lessons|5 Quizzes
-
Compare and Order Rational Numbers2 Lessons|2 Quizzes
-
Solve Equations in One Variable2 Lessons|2 Quizzes
-
Apply Estimation Strategies and Rounding Rules to Real-World Problems2 Lessons|2 Quizzes
-
Solve Real-World Problems Involving Proportions, Ratios, and Rates of Change2 Lessons|2 Quizzes
-
Translate Phrases and Sentences into Expressions, Equations, and Inequalities4 Lessons|4 Quizzes
-
Interpret Relevant Information from Tables, Charts, and Graphs2 Lessons|2 Quizzes
-
Measurement and DataEvaluate Information in Tables, Charts, and Graphs Using Statistics4 Lessons|5 Quizzes
-
Explain the Relationship Between Variables1 Quiz
-
Calculate Geometric Quantities7 Lessons|7 Quizzes
-
Convert Within and Between Standard and Metric Systems8 Lessons|8 Quizzes
-
Metric to Metric Conversions Video Lesson
-
Standard to Standard Conversions – Liquids Video Lesson
-
Standard to Standard Conversions – Distance Video Lesson
-
Standard to Standard Conversions – Weight / Mass Video Lesson
-
Metric and Standard Conversions – Distance Video Lesson
-
Metric and Standard Conversions – Liquid Video Lesson
-
Metric and Standard Conversions – Weight / Mass Video Lesson
-
Converting Between Celsius and Fahrenheit Video Lesson
-
Metric to Metric Conversions Video Lesson
-
Timed Practice Test SimulationsATI TEAS Math Practice Tests5 Quizzes
Welcome to the Word Problems with Whole Numbers Quiz. This Quiz includes 20 realistic practice questions. Detailed answer explanations are given after each question submission so you can check your understanding and learn along the way.
“Nursing is a progressive art such that to stand still is to go backwards.” – Florence Nightingale
Quiz Summary
0 of 20 Questions completed
Questions:
Information
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading…
You must sign in or sign up to start the quiz.
You must first complete the following:
Results
Results
0 of 20 Questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
Categories
- Not categorized 0%
- Real World and Multi-Step Problems 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- Current
- Review / Skip
- Answered
- Correct
- Incorrect
-
Question 1 of 20
1. Question
Joanah buys 42 packs of breath mints each containing 18 mints each. How many breath mints did Joanah buy?
CorrectIncorrect -
Question 2 of 20
2. Question
A camp supervisor buys 13 packs of soda with each pack containing 12 cans of soda. How many cans of soda did the camp supervisor buy?
CorrectIncorrect -
Question 3 of 20
3. Question
A poultry farmer buys 15 crates of one-day-old chicks. Each crate contains 26 chicks. How many chicks did the farmer buy?
CorrectIncorrect -
Question 4 of 20
4. Question
A researcher has to travel 1,600 miles to get to her research site. If she has already traveled 653 miles of this distance, how far does she still have to travel to get to her research site?
CorrectIncorrect -
Question 5 of 20
5. Question
Marta needs $2,700 to go on her summer vacation. If Marta has already saved $972, how much money does she still have to save to have enough for her vacation?
CorrectIncorrect -
Question 6 of 20
6. Question
John has paid $287 of his $1,900 short-term loan from his parents. How much of his loan does he have left to pay?
CorrectIncorrect -
Question 7 of 20
7. Question
Jonathan walks a total of 50,148 steps over 14 days. If he walks an equal number of steps each day, how many steps does he walk per day?
CorrectIncorrect -
Question 8 of 20
8. Question
A factory releases 32,116 tons of carbon over a 28 month period. If the factory releases an equal amount of carbon each month, how many tons of carbon will the factory release each month?
CorrectIncorrect -
Question 9 of 20
9. Question
Jane designed a nuclear reactor that produces 15,130-megawatt hours (MWh) of electricity over a 17 week period. If the reactor produces an equal amount of electricity each week, what is the reactor’s weekly power output?
CorrectIncorrect -
Question 10 of 20
10. Question
Julia walked 982 steps on Monday, and 1,325 steps on Tuesday. What is the total number of steps that Julia walked on Monday and Tuesday?
CorrectIncorrect -
Question 11 of 20
11. Question
Juan drives to his mom’s place every summer. He drives the first 647 miles, stays with his brother, and then drives the rest of the 1,484 miles. How many total miles does Juan drive to get to his mother’s place?
CorrectIncorrect -
Question 12 of 20
12. Question
Michael saved $785 in 2018 and saved $1,822 in 2019. How much money did Michael save in total in 2018 and 2019?
CorrectIncorrect -
Question 13 of 20
13. Question
Danny drove 1,118 miles to visit his mom over the summer. Danny’s car gets 13 miles per gallon. How much money did Danny spend on gas if each gallon of gas costs $3.14 at the gas station?
CorrectIncorrect -
Question 14 of 20
14. Question
Joy goes to Walmart and buys a camping tent for $137 and 12 boxes of cat food, which are $43 per box. How much money did Joy spend on her Walmart trip?
CorrectIncorrect -
Question 15 of 20
15. Question
A stall at the farmer’s market makes sales of $2,020. The manager will need to pay $187 for labor and divide the remainder equally among the 13 owners of the stall. How much will each owner get?
CorrectIncorrect -
Question 16 of 20
16. Question
Joseph made $3,252 from his day job and $757 driving for Uber. He then spent $112 of his earnings on his student loans. How much money is Joseph left with?
CorrectIncorrect -
Question 17 of 20
17. Question
A large beaker has 1,873 ml of a solution. A researcher puts 78 ml into a pipette, pours 317 ml into a small beaker, and 1,105 ml into a bowl. How much of the liquid is left in the beaker?
CorrectIncorrect -
Question 18 of 20
18. Question
Jackie earns $3,763 every month. Each month she also spends $1,478 on bills, donates $271 to the American Red Cross, and spends $98 on movies. She saves the rest. How much money does Jackie save per month?
CorrectIncorrect -
Question 19 of 20
19. Question
A soccer team with 16 players gets a donation of $7,296 from a small local business to share equally. Each of the team members agrees to donate $137 to a local charity, pay $117 towards transportation for the team, and to spend $32 on dinner. How much money will each player have left?
Please do not include the dollar sign in your answer.
CorrectIncorrect -
-
Question 20 of 20
20. Question
In order to have enough money for her summer vacation, Kerry sells 15 paintings for $95 each, borrows $1,230 from her grandpa, and borrows $135 from her mom. How much money does Kerry receive for her vacation?
CorrectIncorrect